Facebook       Instagram       Správa       Zavolať

  1. Na našu renováciu sme si vybrali drevenú komodu s dvierkami a zásuvkami. Jednou z najdôležitejších častí celej renovácie je príprava nábytku. Komodu sme si očistili handričkou s vodou so saponátom. Vymontovali sme dvierka, kovové úchytky a vybrali sme zásuvky. Je na vás, či chcete úchytky natierať rovnkou farbou ako nábytok alebo ich zachovať pôvodné a oživiť ich metalickým voskom. Ďalej sme si celú komodu prebrúsili elektrickou brúskou, aby sme zdrsnili a vyrovnali povrchové časti korpusu komody, dvierok a zásuviek. Táto komoda bola vo výbornom stave, nevyžadovala si žiadne tmelenie ani opravy. Niekedy si však nábytok vyžaduje aj takéto úpravy s ktorými si hravo s pomocou tmelu na drevo poradíte.  Po vytvrdnutí tmelu sa plocha prebrúsi, aby sa vytvorila celistvá plocha. Príprava nábytku pred renováciou je kľúčová a veľmi dôležitá, preto jej venujeme dostatočný čas.

 

Komodu máme pripravenú na maľovanie. Výber vhodného farebného odtieňa dá niekedy pekne zabrať. Páči sa nám zelená ale aj modrá, biela sa dá zase kombinovať s hocičím.. Odporúčame sa nad farebným odtieňom niekoľko dní zamyslieť. My sme si vybrali šedú kombináciu s bielou a černicovou patinou. Komodu farebne ladíme k tapete, ktorá bude v miestnosti. Komodu sme najprv natreli šedou farbou. Farbu sme si miešali z bielej a kvapky čiernej farby. Náter riedime pomerom farby a vody 2:1 tak aby náterová farba nebola riedka ani veľmi hustá. Niečo medzi tým. Komoda potrebovala 2 nátery. Po každom nátere sme komodu pre rýchlosť času osušili fénom. V letných mesiacoch necháme nábytok preschnúť na slnku, čím sa výrazne zrýchli vaša renovácia. Na dvierka, bočné časti komody a zásuvky sme sa rozhodli pre patinou s bielou farbou. Tú sme naniesli v hrubšej vrstve a prostredníctvom rozprašovača s vodou sme šedú podkladovú farbu a bielu vytienovali. Po zaschnutí sme hrany na dvierkach, komode, úchytkách a zásuvkách jemne prešli štetcom s černicovou farbou. Použili sme polosuchý štetec. Ten sme si otierali stiedavo do farby a servítky aby sme vytvorili patinu. 

Po dôkladnom zaschnutí všetkých vrstiev farby sme brúsnym papierom jemne prebrúsili hrany korpusu komody, dvierok, zásuviek a úchytiek. Kovové úchytky, ktoré sme si demontovali sme taktiež namaľovali šedou a černicovou farbou. Jemne sme ich prebrúsili a na záver sme použili strieborný metalický vosk. Komodu sme si poutierali od zbrúseného prachu farby suchou handričkou. Na záver sme farbu komody zafixovali transparentým voskom, do ktorého sme primiešavali aj biely perleťový vosk. Tento nanášame kúskom špongiovej hubky alebo nadričkou. Komoda tak získa perleťový lesk, čo vyzerá na nábytku veľmi pekne. Jedným z posledných krokov pri každej renovácii je leštenie naneseného vosku. Je dôležité aby sa na nábytku vytvoril film, ktorý bude nábytok chrániť pred vodou, poškriabaním a vonkajšími vplyvmi používania. Vosk leštíme najlepšie ručne čistou bavlnenou handričkou rýchlymi krúživými pohybmi ako pri leštení okien. Pri väčšom kuse nábyktu si pekne zacvičíte 🙂 Tento krok je celkom fyzicky náročný, preto odporúčame medzi fázou maľovania a nanášaním vosku nechať farbu dobre preschnúť a vytvrdnúť počas noci. Máte tak istotu, že je farba dobre zaschnutá, možno objavíte aj nejaké zabudnuté miesta, ktoré treba domaľovať.

Na úplný záver sme si nechali náter vrchnej dosky komody. Tú sme chceli nechať v pôvodnej farbe. Rozhodli sme sa pre oživenie tvrdým olejom vo farbe tmavého dubu. Ten sme do dosky, ktorú sme niekoľkokrát prebrúsili elektrickou brúskou, vtierali krúživými pohybmi molitanovou hubkou. Olej sme nechali pôsobiť 24 hodín a následne sme naniesli ešte jednu tenkú vrstvu. Olej sa krásne do dreva vpil a vytvoril krásny celistvý povrch v presne želanom farebnom odtieni! Výhoda tohto oleja ja, že vôbec nezapácha a veľmi dobre sa s ním pracuje. Na vrchnú dosky komody sme použili iba cca 100 ml z balenia. 

Voilá, naša zrenovovaná komoda je hotová!

 

 

 

Na renováciu sme použili:

  • 500 ml bielej farby
  • 10 ml čiernej farby
  • 5 ml černicovej farby
  • rozprašovač s vodou
  • transparetný vosk
  • biely vosk
  • strieborný metalický vosk
  • 100 ml tvrdého vosku – odtieň tmavý dub
 
Všetky použité farby a vosky si môžete objednať na našom webe www.fotelka-nabytok.sk. 

 

Budeme radi, ak nám napíšete spätnú väzbu, ako vám boli naše blogy pri renovácii nápomocné a môžete pripojiť aj fotografiu svojho domáceho projektu.

Pozdravuje tím Fotelka Nábytok 🙂